بدترین نوع حشرات مهاجم در دنیا

منشور- گونه های حشرات مهاجم حشراتی هستند که در زیستگاه هایی زندگی می کنند که زیستگاه بومی آنها نیستند و به این محل ها هجوم می آورند. این گونه های مهاجم تهدیدی برای زیستگاه میزبان محسوب می شود و باعث آسیب به محیط زیست، اقتصاد و سلامت انسان می شوند. هزاران حشره مهاجم در نقاط مختلف جهان به سرعت گسترش می یابند و تاثیرات بزرگی را در کشورهای مختلف ایجاد می کنند. شرکت ها و سازمان های کشاورزی مرتبط با حفاظت از محیط زیست با اقدامات مختلف برای کنترل و ریشه کن کردن این آفات و جلوگیری از گسترش بیشتر به مناطق آسیب ندیده روبرو هستند. حشرات زیر به عنوان بدترین گونه های حشرات مهاجم در سطح جهان شناخته شده اند:

۱۴. پشه ببر آسیایی (Asian tiger mosquito)

پشه ببر آسیایی یا پشه جنگل با نام علمی Aedes albopictus شناخته می شود و گونه ای از حشرات است که بومی جنوب آسیا و از طریق حمل و نقل و سفر به سایر نقاط جهان گسترش یافته است. این حشره ممکن است برخی از پاتوژن ها شامل ویروس های تب زرد، تب دانگ و تب چیکونگونیا و نیز میزبانی ویروس زیکا (Zika) را داشته باشد. این حشره دارای نوارهای سفید و سیاه و طول آن ۲ تا ۱۰ میلی متر است. این حشره با گونه های دیگر در مناطق پرورش مشابه رقابت می کنند و ممکن است باعث ریشه کنی آنها شود.

۱۳. پشه آنوفل (Anopheles)

پشه مالاریا آنوفل در آمریکای شمالی از نوع گونه های تهاجمی است. در حالی که باور بر اینست که این حشره ناقل بیماری مالاریا نیست ولی تهدید دوباره ورود این بیماری در مناطقی است که قبلا از بین رفته است. با وجود این که پشه های مالاریا آب و هوای گرمسیری را ترجیح می دهند ولی قادر به زنده ماندن در مناطق خنک می باشند.

۱۲. مورچه دیوانه زرد (Yellow crazy ant)

مورچه دیوانه زرد گونه ای مهاجم در استرالیا، سیشل، هاوایی و جزیره کریسمس است که باعث آسیب زیست محیطی گسترده شده است. خسارات ناشی از ریشه کن شدن گیاهان و حیوانات از زیستگاه طبیعی آنها بوده است. مورچه به دلیل سازگاری بالا و رفتار متجاوز آن، یک گونه بسیار تهاجمی است که در یک زیستگاه غالب است.

۱۱. سوسک شاخک بلند آسیایی (Asian long-horned beetle)

سوسک های شاخک بلند آسیایی به طور تصادفی در مواد بسته بندی چوبی به ایالات متحده منتقل شده و به کانادا و بخش هایی از اروپا گسترش یافته است. این سوسک به درختان افرا، صنوبر، بید، و درختان نارون آسیب می زند. سوسک بومی آسیای جنوب شرقی است. اقدامات ریشه کنی در چندین منطقه از جمله منهتن، استاتن آیلند، شیکاگو و بوستون انجام شده است.

۱۰. مگس سفید برگ نقره ای (Silverleaf whitefly)

مگس سفید برگ نقره ای حشره ای بومی هند است که در بخش های گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان به خوبی عمل می کند. توانایی سفید رنگ سفید نقره برای انطباق با گیاهان مختلف باعث می شود یکی از آفات کشاورزی مؤثر بر گیاهان مانند گوجه فرنگی، بامیه، لوبیا، کدو، خیار ، بادمجان و پنبه است. به غیر از تغذیه در گیاه، مگس سفید حامل پاتوژن های گیاهی از جمله ویروس نواری قهوه ای کاساوا ، ویروس زرد پیچیدگی برگ گوجه فرنگی ، و ویروس موزاییک کاساوا است.

۹. شته سایپرس (Cypress aphid)

 

شته سایپرس گونه ای مهاجم در اروپا و آفریقا است. این شته ها با مکیدن شیره درختان باعث خشک شدن آنها می شوند. این شته ها عمدتا درختان سایپرس را آلوده می کند، اما همچنین باعث آسیب دیدگی به درختچه ها و درختان میوه می شوند. شته را می توان با استفاده از مواد شیمیایی کنترل کرد. شته در فصلهای گرمتر باز تولید شده و تکثیر می یابد. در آفریقا، شته هیچ دشمن طبیعی ندارد بنابراین جمعیت آن به سرعت افزایش می یابد.

۸. موریانه زیرزمینی فورموسان (Formosan subterranean termite)

موریانه زیرزمینی فورموسان بومی ژاپن و جنوب چین است. موریانه در سراسر جهان از طریق حمل و نقل چوب منتقل شده است. موریانه گونه ای است که عمدتا تهاجمی و در کلونی های بزرگ وجود دارد و موجب آسیب گسترده و سریع به چوب می شود. موریانه تهدید بزرگی در یک منطقه محسوب می شود؛ بدلیل اینکه وقتی بصورت کلونی می شوند و هجوم می آورند از بین بردن آنها بسیار سخت است. حشرات بر روی هر ماده ای حاوی فیبر چوب تغذیه می کنند.

۷. مورچه آرژانتینی (Argentine ant)

مورچه آرژانتینی حشره مهاجم بومی آرژانتین، اروگوئه، پاراگوئه، بولیوی و برزیل است. در خارج از محدوده مادری آن، مورچه آرژانتینی باعث ریشه کنی سایر مورچه های بومی می شود که ممکن است با محدود کردن پراکندگی بذر اکوسیستم را مختل کند. با حذف سایر مورچه ها از محدوده های بومی آن، مورچه آرژانتینی به طور مستقیم بر زنجیره غذا برای حیواناتی که بر روی این مورچه ها تغذیه می کند، تاثیر می گذارد. همچنین مورچه تهدید جدی کشاورزی را ایجاد می کند، زیرا روابط همزیستی را با برخی آفات ایجاد می کند.

۶. ابریشم‌باف ناجور (Gypsy moth)

پروانه کولی (ابریشم‌باف ناجور) شامل چندین گونه است که در سراسر جهان یافت می شود. پروانه کولی آفتی خطرناک است که درختان را در جنگل های مختلف بی برگ می کند. این حشره بیش از ۵۰۰ گونه از درختان و درختچه ها را آلوده می سازد و کنترل آن بسیار سخت است. پروانه هیچ شکارچی طبیعی ندارد. از بین بردن مکرر برگ درختان، آنها را خشک می کند، بنابراین باعث ایجاد بی ثباتی در اکوسیستم خواهد شد.

۵. مورچه کله گنده (Big-headed ant)

مورچه کله گنده سرخ در اکثر نقاط آفریقا بومی است و از قرن نوزدهم از طریق حمل و نقل در سایر نقاط جهان پخش شده است. گونه ها به طور عمده در فلوریدا، استرالیا و آمریکای شمالی تهاجم کرده اند. مورچه دارای بدن نامنظم است که سر به طور قابل توجهی بزرگتر از بدن است. در مناطقی که تهاجم کرده است، مورچه های کله گنده دیگر مورچه های محلی را از محل حذف می کند.

۴. مورچه آتشین قرمز (Red fire ant)

 

مورچه آتشین قرمز در آمریکای جنوبی مهاجم است. مورچه به طور تصادفی به شمال امریکا، استرالیا، نیوزیلند، برخی از مناطق آسیا و کارائیب منتقل شد. آنها قادر به زندگی در طیف وسیعی از زیستگاه ها از جمله بیابان ها، جنگل ها، و نواحی بکر می باشند. مورچه آتشین قرمز در معرض خطر برای انسان است و نیش مورچه می تواند برخی از افراد را به بیماری آنافیلاکسی (anaphylaxis) مبتلا کند و اگر درمان نشود، منجر به مرگ می شود.

۳. لمبه گندم (Cabinet beetle)

سوسک کابینت (لمبه گندم) در جنوب آسیا تولید شده و به عنوان یک آفت مهاجم برای خشکبار و دانه ها تبدیل شده است. سوسک بسیار سازگار با شرایط خشک است و می تواند برای مدت طولانی بدون غذا بماند. سوسک همچنین به بسیاری از حشره کش ها مقاوم است. سوسک در هنگام وارد شدن به یک منطقه جدید سبب آسیب گسترده می شود و هنگام مصرف می تواند باعث تحریک پوست و دستگاه گوارش شود. برای جلوگیری از تجاوز بیشتر، تجارت کالا از کشورهای آلوده به طور کامل کنترل می شود.

۲. زنبور وحشی (Common wasp)

زنبور وحشی بومی منطقه اروپا و بخشی از افریقای شمالی و آسیا است، اما در زیستگاه های مختلف سازگار است. این زنبور در نیوزیلند و استرالیا تهاجمی است. در نیوزیلند، زنبور با حشرات دیگر برای شهد رقابت می کند.

۱. مورچه الکتریکی (Electric ant)

مورچه الکتریکی مورچه ای قهوه ای طلایی بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. مورچه در حال حاضر به کشورهای دیگر از جمله کامرون، گابن، پورتوریکو، کوبا، آمریکای شمالی، استرالیا و برخی از جزایر اقیانوس آرام گسترش یافته است. در مناطقی که به آن حمله کرده است، مورچه الکتریکی باعث کاهش تنوع گونه ها و از بین بردن برخی گونه های بندپایان شود.

مترجم: نظری مهر

منبع: worldatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*