بزرگترین موزه های هنر در جهان

منشور- موزه هنر لوور (Louvre) با داشتن ۷۲،۷۳۵ متر مربع فضای گالری، بزرگترین موزه هنری در جهان است.

موزه های هنری فضای لازم برای نمایش طیف گسترده ای از آثار هنری، مجسمه ها تا نقاشی ها را ارائه می دهند. این ساختمان ها ممکن است به صورت عمومی یا خصوصی باشند و اغلب تعدادی از فعالیت های دیگر را شامل می شوند، از جمله کنسرت ها و نمایشگاه آثار هنری که در سراسر جهان وجود دارند. این مطلب نگاهی به بزرگترین موزه های هنری جهان می پردازد.

۱. موزه هنر لوور (Louvre art museum)
لوور، واقع در پاریس فرانسه، بزرگترین موزه هنر در جهان با مساحت  ۷۲,۷۳۵ مترمربع است. این موزه یک بنای تاریخی در پاریس محسوب می شود و بخشی از کاخ لوور است که در قرن ۱۲ ساخته شده است. این ساختمان ابتدا در سال ۱۵۴۶ پس از تبدیل شدن به یک محل سکونت سلطنتی به قلعه تبدیل شد. در زمان سلطنت لوئیس چهاردهم در سال ۱۶۹۲، این قصر برای دو آکادمی هنر استفاده شد و ۱۰۰ سال بعد موزه لوور با ۵۳۷ نقاشی باز شد. امروزه، این موزه حدود ۳۸۰۰۰ قطعه دارد. لوور همچنین بیشترین بازدید موزه در جهان است و هر ساله ۷.۴ میلیون بازدید کننده دارد.

۲. موزه ملی ارمیتاژ (Hermitage Museum)
موزه ملی ارمیتاژ که در سنت پترزبورگ واقع شده است، دومین موزه هنری در جهان است. این مساحت به مساحت  ۶۶,۸۴۲ متر مربع است. این موزه، یکی از قدیمی ترین موزه در جهان، در سال ۱۷۵۴ تأسیس شد و در سال ۱۸۵۲ برای بازدید عمومی باز شد. این موزه شامل ۶ ساختمان تاریخی است که در کنار نشیمنگاه کاخی در رود نوا قرار دارد. ساختمان هایی که به عموم مردم باز می شود عبارتند از: تئاتر ارمیتاژ، ارمیتاژ کوچک، ارمیتاژ قدیم، ارمیتاژ جدید و کاخ زمستانی. موزه ملی ارمیتاژ جایگاهی برای مجموعه ای بیش از ۳ میلیون قطعه، از جمله بزرگترین کلکسیون نقاشی در جهان است.

۳. موزه ملی چین (National Museum of China)
سومین موزه بزرگ جهان موزه ملی چین است. این موزه در نزدیکی میدان تیانانمن (Tiananmen) در پکن واقع شده است و دارای مساحتی حدود ۶۵,۰۰۰ مترمربع است. این موزه پس از موزه انقلاب چین و موزه تاریخ چین در سال ۱۹۵۹ ادغام شد. هدف اصلی آن آموزش دادن به مردم و ترویج تاریخ و هنر چین است. موزه ملی چین ۱.۰۵ میلیون قطعه را در مجموعه دائمی خود نگهداری می کند. این موزه در ۱۶ هکتار در یک ساختمان ۴ طبقه با ۲۸ نمایشگاه واقع شده است.

۴. موزه هنر متروپولیتن (Metropolitan Museum)
چهارمین موزه بزرگ در جهان، موزه هنر متروپولیتن در شهر نیویورک است که مساحت  ۵۸,۸۲۰ مترمربع را پوشش می دهد. این موزه در فوریه ۱۸۷۲ افتتاح شد و در خیابان پنجم واقع شده است. امروزه این موزه در ساختمانی ۲۰ برابر بزرگتر از موزه اصلی و در مرز پارک مرکزی قرار دارد. این موزه بیش از ۲ میلیون قطعه دارد که در ۱۶ بخش قرار دارد. مجموعه دائمی این موزه همه چیز را از مصر باستانی تا هنر اسلامی و از نقاشی های اروپایی تا هنر یونانی و رومی نمایش می دهد. علاوه بر این، آن را برای مجموعه بزرگ خود را از آلات موسیقی شناخته شده است. در سال ۲۰۱۶، موزه هنر متروپولیتن حدود ۶.۷ میلیون نفر بازدید کرد.

جدول زیر لیستی از ۱۰ موزه بزرگ هنر در جهان را نشان می دهد:

رتبه نام موزه شهر کشور فضای گالری به مترمربع سال تاسیس
۱ لوور پاریس فرانسه ۷۲,۷۳۵ ۱۷۹۲
۲ موزه ملی ارمیتاژ سنت پترزبورگ روسیه ۶۶,۸۴۲ ۱۷۶۴
۳ موزه ملی چین بیجینگ چین ۶۵,۰۰۰ ۱۹۵۹
۴ موزه هنر متروپولیتن نیویورک آمریکا ۵۸,۸۲۰ ۱۸۷۰
۵ موزه واتیکان واتیکان – رم واتیکان ۴۳,۰۰۰ ۱۵۰۶
۶ موزه ملی توکیو توکیو ژاپن ۳۸,۰۰۰ ۱۸۷۲
۷ موزه ملی آنتروپولوژی مکزیکوسیتی مکزیک ۳۳,۰۰۰ ۱۹۶۴
۸ موزه ویکتوریا و آلبرت لندن انگلستان ۳۰,۰۰۰ ۱۸۵۲
۹ موزه ملی کره سئول کره جنوبی ۲۷,۰۹۰ ۱۹۴۵
۱۰ موزه هنر شیکاگو شیکاگو آمریکا ۲۶,۰۰۰ ۱۸۷۹

مترجم: نظری مهر

منبع: worldatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*