تکثیر و نگهداری گل گندمی (سجافی)

نام علمی: chlorophytum comosum
نام انگلیسی : Spider plant
نام فارسی: گل گندمی – سجافی
خانواده: Liliaceae

این گیاه بومی آفریقا و دارای ۲۱۵ گونه است. گیاهی است زیبا و همیشه سبزکه به دلیل کم توقع بودن یکی از گیاهان آپارتمانی بی زحمت است.

این گیاه ارزان و سریع الرشد دارای برگهای باریک و بلند با نوارهای سبز در حاشیه آن می باشد و درانتهای ساقه ها ها تولید گیاهچه هایی می کند که ازاین گیاهچه ها در تکثیراین گیاه استفاده می شود . به علت وضع خاص برگها و آویزان بودن آنها بسیار مناسب است . کاشت گل در سبد های آویزان که می تواند با تولید گیاهچه درانتهایی ساقه های بلند منظره جالبی را ایجاد می کند.

نیازهای اکولوژیکی گل گندمی
نور: این گیاه در مکانهای کم نور نیزبه رشد خود ادامه می دهد اما بهترین رشد و رنگ زیبای برگها درمکانهایی با نور کافی ایجاد می شود.
توجه داشته باشید که نور مستقیم خورشید به ویژه در روزهای تابستان می تواند باعث سوختگی برگها شود.

دما: گیاه گندمی معمولا دمای ۱۰ درجه سانتی گراد و حتی کمتر را برای مدت طولانی و بدون هیچ عارضه ای تحمل می کند اما اگر دمای محیط بیش از حد بالا باشد برگها ضعیف و خشک می شوند.

خاک: خاک این گیاه باید کمی سنگین تراز دیگر گیاهان آپارتمانی باشد بنابراین مخلوطی از خاک برگ، ماسه و خاک باغچه می تواند محیط خوبی را برای رشد ریشه فراهم کند.

کوددهی: با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان زینتی هر ماه یکبار گیاه را تقویت نمایید .

تکثیر: گیاهچه های کوچک تولید شده بر روی ساقه های رونده را جدا کرده و در گلدان های کوچک که با خاک مناسب پرشده است ریشه دارکنید. درفصل بهار در هنگام تعویض گلدان می توان گیاه را به چند قسمت تقسیم نموده و هر قسمت را در گلدان جداگانه ای کشت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*