سیستم جداسازی پایه (Base isolation)

سیستم جداسازی پایه (Base isolation) چیست؟

منشور– جداسازی پایه یا سیستم جداسازی پایه (Base Isolation System) یکی از روش‌های رایج محافظت سازه در برابر نیروهای زلزلهاست. این سیستم، عبارت است از مجموعه‌ای از اعضای سازه‌ای که باید یک ابرسازه را از زیربنایش که بر روی یک زمین در حال لرزش قرار گرفته‌است، به طور اساسی جدا کرده تا یک ساختمان یا یک سازه غیرساختمانی را به خوبی در مقابل زمین‌لرزه حفظ کند. در این مطلب به معرفی و عملکرد این جداسازها میپردازیم.

جداسازی پایه، بهترین روش در مهندسی زمین‌لرزه بوده و مربوط به فن‌آوری‌های کنترل لرزش سازه‌ای غیرفعال است. این بدین معنا است که یک سازه ساختمانی یا غیرساختمانی را با یک طراحی صحیح اولیه یا اصلاحات و تغییرات ثانوی، می‌توان در برابر اثرات زلزله محافظت کرد. در برخی از موارد، استفاده از این سیستم، کارآیی سازه در مقابل زمین‌لرزه و پایایی آن را در برابر زلزله، به طور قابل توجهی، افزایش می‌دهد. برخلاف باور عموم مردم، به کار بردن جداسازی شالوده، باعث ضدزلزله شدن یک ساختمان نمی‌شود.

سیستم جداسازی شالوده، شامل واحدهای جداسازی و اجزاء جداسازی می‌شود که:
۱. واحدهای جداسازی، اعضای اساسی سامانه جداسازی شالوده به حساب آمده و وظیفه تامین کردن اثر جدایش یادشده را در سازه‌های ساختمانی و غیرساختمانی برعهده دارند.
۲. اجزاء جداسازی نیز عبارتند از اتصالات بین واحدهای جداسازی و بخش‌هایی که اثر جدایش در آن‌ها وجود ندارد.

همه واحدهای جداسازی، بر اساس عکس‌العمل‌شان در مقابل زمین‌لرزه، به دو دسته واحدهای برشی و واحدهای لغزشی تقسیم می‌شوند.

نخستین نشانه‌های استفاده معماران از این نوع سیستم در برابر زلزله، در پاسارگاد (شهری در ایران باستان) و در قرن ششم قبل از میلاد مشاهده شده‌است. این سیستم، از یک پی از جنس سنگ عمیق و پهن و ملات صاف‌شده‌ای تشکیل شده‌است که بر روی پی دیگری از جنس سنگ صاف‌شده و پهن قرار گرفته‌است. این دو پی به گونه‌ای به هم متصل شده‌اند که صفحه بین‌شان، به جلو و عقب می‌لغزد. آن‌چنان‌که در یکی از زلزله‌های رخ داده، این سازه سالم مانده بود.

برخی از مهم‌ترین بناهای تاریخی ایالات متحده، همچون تالار شهر پاسادنا، تالار شهر سان فرانسیسکو، تالار شهر سالت لیک و تالار شهر لوس آنجلس با استفاده از همین سامانه، در برابر زلزله مقاوم‌سازی شده‌اند.

ساختمان جداسازهای پایه لاستیکی (Rubber Seismic Isolation)
جداسازهای پایه لاستیکی متشکل از چندین لایه لاستیک و صفحات فولادی و یک هسته میراگر در محور مرکزی خود هستند. جداسازها در دو شکل دایره ای و مربعی ساخته می شوند.

 

نحوه عملکرد جداسازهای پایه در ساختمان
۱. تحمل بارهای مرده: جداسازهای پایه قادرند بارهای قائم وارده ناشی از وزن سازه را تحمل کنند. صلبیت زیاد در جهت قائم این جداسازها در مقایسه با یک لاستیک مشابه آن بدلیل بکار بردن لایه های متوالی لاستیک و صفحات فولادی است.

۲. انعطاف پذیری جانبی: جداسازهای پایه نیروهای ناشی از زلزله را در خود جذب می کنند و به جابجایی های کوچکتر تبدیل می کنند و این بدلیل نرمی آن در جهت افقی است.

نویسنده: نظری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*