قدیمی ترین موزه های هنری جهان

منشور- موزه های کاپیتولین (Capitoline Museums) در پایتازا دل کامپیدوجلیو در رم ایتالیا، یکی از قدیمی ترین موزه های جهان است.
موزه یک موسسه است که برای حفظ آثار تاریخی و دیگر آثار ارزشمند علمی، فرهنگی و هنری تاسیس شده است. ایده حفظ اقلام با ارزش فرهنگی و تاریخی هزاران سال پیش آغاز شده و قدیمی ترین موزه ساخته شده توسط بابلی ها بیش از ۲۵۰۰ سال پیش توسط لئونارد وولی (Leonard Wooley) کشف شد. از این موسسات برای نمایش مصنوعات محافظت شده به عموم مردم در نمایشگاه های موقت یا دائمی در سراسر جهان استفاده می کنند. در ادامه برخی از قدیمی ترین موزه های جهان معرفی شده است.

۹. موزه هند (Indian Museum)
موزه هند قدیمی ترین و بزرگترین نهاد در هند با مجموعه های متعدد از مومیایی ها، اسکلت، زیور آلات، زره، نقاشی های مغول و عتیقه جات است. ایده توسعه سازمان تاریخی در هند از سال ۱۷۹۶ شروع شد، زمانی که اعضای جامعه آسیایی تصمیم به ایجاد یک محل برای مجموعه های طبیعی و مصنوعی گرفتند. ناتانیل والیش، متخصص گیاه شناسی (بوتانیست)، به جامعه آسیایی کمک کرد تا در سال ۱۸۱۴ این موزه را توسعه دهد. موزه داران این مجموعه را در موزه به شش بخش تقسیم کردند که ۳۵ گالری از آثار علمی و فرهنگی از جمله گیاه شناسی، هنر، زمین شناسی، باستان شناسی، انسان شناسی و زیست شناسی بود.

۸. موزه لوور (Louvre Museum)
لوور واقع در پاریس، یک بنای تاریخی و موزه هنرهای زیبای جهان است. این موزه دارای بیش از ۳۵،۰۰۰ قطعه از دوران پیش از تاریخ است. این موزه در ۶۰،۶۰۰ فوت مربع زمین ساخته شده است و یکی از برجسته ترین بناهای پاریس در نظر گرفته شده است. فیلیپ دوم این کاخ را در اواخر قرن ۱۲ به عنوان قلعه ساخت، اما بعدا پادشاه آن را در سال ۱۵۴۶ به خانه پادشاه فرانسوی تبدیل کرد. موزه دربهای خود را در ۱۰ آگوست ۱۷۹۳ با مجموعه ای از ۵۷۳ نقاشی باز کرد. این مجموعه ها در زمان حکومت ناپلئون افزایش یافت، اما آثاری که در طول این دوران به تصرف در آورده شدند، بعدها پس از پایان سلطنت خود به صاحبانشان بازگشت.

۷. کاخ بلودر (Belvedere Palace)
کاخ خانواده سلطنتی هابسبورگ در وین اتریش، درهای خود را در سال ۱۷۸۱ باز کرد. بلودر در پارک باروک واقع در منطقه ۳ وین واقع شده است. این موسسه مجموعه گسترده ای از نقاشی های گوستاو کلینت (Gustav Klint) را در اختیار دارد. موزه در میان موزه های مهم و زیبای جهان قرار دارد. بلودر بزرگترین مجموعه هنر اتریش را از قرون وسطی تاکنون در اختیار دارد.

۶. موزه کانست کامرا (Kunstkamera)
کانست کامرا توسط پتر کبیر در سال ۱۷۱۷ تأسیس شد و در سال ۱۷۲۷ در کیکین هالز (Kikin Halls) افتتاح شد. کانست کامرا اولین موزه در روسیه با بیش از ۲۰۰،۰۰۰ قطعه نمایشی است. کانست کامرا در سنت پترزبورگ در ناحیه دانشگاه یونیورستت اسکایا (Universtetskaya) با چشم انداز کاخ زمستانی واقع شده است. نام کانست کامرا از اصطلاح آلمانی کانست کامر (kunstkammer) مشتق شده است که به معنای “اتاق هنر” است. این موزه میزبان مجموعه ای اختصاص داده شده برای حفظ اشیای نادر و عجیب و غریب طبیعی و مصنوعی است.

۵. موزه ارمیتاژ (Hermitage Museum)
موزه ارمیتاژ مهمترین نهادهای هنری و فرهنگی در جهان واقع در سنت پترزبورگ است. موزه ارمیتاژ در سال ۱۸۵۲ درهای خود را به عموم مردم باز کرد. ارمیتاژ زمانی که امپراطور کاترین در سال ۱۷۶۴ یک مجموعه نقاشی منحصر به فرد از یوهان ارنست، بازرگان برلین خریداری کرد آغاز شد. موزه ارمیتاژ بیش از سه میلیون قطعه از مصنوعات و هنرهای مختلف فرهنگی دارد. آثار تاریخی شامل آثار هنری، مجسمه ها، آثار گرافیک، هنرهای کاربردی و بسیاری از یافته های باستان شناسی است. این موزه هر ساله در روز ۷ دسامبر سالگرد تولد خود را در سالگرد میلادی جشن می گیرد.

۴. موزه هنرهای زیبا و باستان شناسی بسنسون (Musée des Beaux-Arts et d’archéologie de Besançon)
موزه هنرهای زیبا و باستان شناسی در بسنسون فرانسه، قدیمی ترین موزه هنرهای زیبا و باستان شناسی در این کشور است. موزه در سال ۱۶۹۴ پس از اینکه ژان باپتیست (Jean Baptiste) مجموعه خود را به شهر ارائه کرد، افتتاح شد. موزه داران مصنوعات را در این نهاد به سه دسته تقسیم کردند: طراحی، نقاشی و باستان شناسی. بخش باستان شناسی شامل مجموعه های مصری، مومیایی های سرامون و مجموعه باستان شناسی متعلق به دوران گالو-رومیان است. بخش نقاشی تکامل هنر در اروپا را از قرن ۱۴ تا ۲۰ قرن نشان می دهد. به لطف ۵۵۰۰ کمک هنری از مدارس مختلف هنر اروپایی، موزه یکی از بزرگترین کلکسیون نقاشی در جهان است. کلکسیون طراحی دارای آثار هنری هستند که در اوایل قرن ۱۵ ساخته شده اند.

۳. کابینه آمرباخ (Amerbach Cabinet)
موزه بازل (Basel museum) کابینه آمرباخ، به عنوان یکی از مکان های مهم میراث سوئیس به شمار می رود. منشاء این موزه در سال ۱۶۶۱ اتفاق می افتد، زمانی که شهر بازل، کابینه آمرباخ را خریداری کرد، مجموعه ای از آثار هانس هولبیین (Hans Holbein)، که اولین موزه شهرداری و عمومی بود. موزه مجموعه ای از قرن بیست و یکم تاکنون دارد. این موزه مجموعه ای از طراحی ها و نقاشی هایی از قرن های ۱۵ تا ۱۷ و سایر آثار هنری قرن نوزدهم تا ۲۱ قرن است.

۲. رویال آرموریز (Royal Armories)
رویال آرموریز قدیمی ترین موزه واقع در برج لندن در بریتانیا است. برج لندن مجموعه گسترده ای از اسلحه های جهان را در بر می گیرد و دیگر جاذبه هایی را برای بازدیدکنندگان خاصی که برای امتیاز دادن به دیدن مجموعه سلطنتی می آیند، نمایش می دهد. این موزه درهای خود را در سال ۱۶۶۰ به عموم مردم باز کرد. بعد از آن، اسلحه ها تقسیم شدند و در سه مکان مختلف در بریتانیا با هدف ساخت موزه هایی در یورکشایر غربی، لیدز و فورت ویکتوریا در پورتزموس قرار گرفتند.

۱. موزه های کاپیتولین (Capitoline Museums)
این موزه دارای مجموعه ای از نمایشگاه های باستان شناسی و هنرهای زیبا است که در پلازا دل کامپیدوجلیو واقع در کاپیتولین هیل رم واقع شده است. تاریخ موزه های کاپیتولین از سال ۱۴۷۱ شروع می شود، زمانی که پاپ سیکتوس چهارم مجموعه ای از عتیقه های برنزی خود را به رم ارائه داد و آنها را در کاپیتولین هیل قرار داد. بعدها، شمشیر های رومی باستانی، مجسمه ها، مجموعه ای از رنسانس و هنر قرون وسطی، مجموعه های سکه و جواهرات، در میان موارد دیگر به عتیقه های برنزی اضافه شد. موزه های کاپیتولین اولین موزه در جهان بود که در سال ۱۷۳۴ برای بازدید عمومی باز شد. در حال حاضر این نهاد متعلق به شهرداری رم است.

مترجم: نظری مهر

منبع: worldatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*