فوم بتن

همه چیز درباره ی فوم بتن

 

فوم بتن چیست؟
بتن سبک (Light Weight Concrete) که آنرا به نامهای فوم بتن (Foam Concrete) و بتن اسفنجی (Porous Concrete) نیز می شناسند. در واقع بتن سبک همان بتن است که درون آن حبابهای هوا بصورت منظم چیده شده اند و به آن حالت اسفنجی می دهد. بتن سبک از ترکیب سیمان، آب و فوم (ماده شیمیایی تولید کننده کف) تشکیل می شود. ابتدا دوغاب بسیار روانی از سیمان تولید می شود ، سپس فوم تثبیت شده و پیش ساخته (توسط فوم ژنراتور) به آن تزریق می گردد. نسبت فوم و دوغاب چگالی یا وزن مخصوص بتن سبک را تعیین می کند.

حالت اسفنجی بتن سبک باعث می شود تا مشخصات منحصر بفردی در بتن ایجاد شود که آنرا برای بکارگیری در عملیاتهای مختلف ساختمانی ایده آل می نماید. از قبیل این مشخصات می توان سبکی ، عایق بندی قوی رطوبتی / حرارتی ،درجه بالای سیالیت (روانروی یا ویسکوزیته) ، میخ خوری و برش پذیری را نام برد . بتن سبک را می توان در کف بندی طبقات، شیب بندی پشت بام، تهیه بلوک های غیر بار بر سبک، بلوکهای پیش ساخته ، پانل ها ی جدا کننده و SLAB ها بکار برد.

از آنجا هر گونه نازک کاری به راحتی روی پوشش فوم بتن قابل اجراست و ضمناً چسبندگی قابل توجهی با سیمان و گچ دارد ، و به همین دلایل اخیرا مورد توجه معماران و مجریان پروژه های ساختمانی قرار گرفته است. بتن سبک را می توان بر حسب مقاومت مورد نیاز از ۲۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تولید کرد.

فوم مورد استفاده در فوم بتن
فوم موادی است که در تولید بتن سبک ماده اسفنجی کننده می باشد و بصورت مداوم با سیمان و آب ترکیب می شود. کف حاصل از فوم به شکل حباب هایی در اندازه ۰.۳ تا ۰.۸ میلیمتر با وزن ۴۵ گرم حداکثر ۹۰ گرم در لیتر است که در دستگاه فوم ژنراتور تولید می شود. ویژگی های شیمیایی کف به نحوی است که اثر نامناسبی در کیفیت بتن نخواهد گذاشت. تفاوت فوم بتن تولید شده با بتن معمولی در حباب هایی است که توسط کف به صورت یونی در سراسر بتن ایجاد می گردد. این فوم از نوع پروتئینه ، دارای دو جزء : کف ساز و پایدار کننده می باشد که به صورت مجزا بوده و در هنگام استفاده با یکدیگربا نسبت مشخص مخلوط و سپس به صورت ۵%(با ۹۵%آب رقیق می شود)

تاریخچه فوم بتن
بتن سبک هوادار یا Cellular Lightweight Concrete از سال ۱۹۲۳ میلادی در کشور آمریکا، هلند و بعدها در کشور آلمان مورد توجه قرار گرفت. توسعه وسیع بتن سبک بنابر نیازمندیهای وسیع آن در پروژه های بزرگ ساختمانی از سال ۱۹۸۰ آغاز گردید و در این سال شرکت Voton با همکاری دانشگاههای آلمان و اروپا و شرکت Aning-Jonson آمریکا استفاده از این محصول را به صورت گسترده در جهان معرفی کرد. امروزه استفاده و بکارگیری بتن سبک یا فوم بتن به عنوان یک ماتریال سبک و مقرون بصرفه در کشور های مختلف رایج شده است. روسیه، آمریکا، آلمان، چین، رومانی و ایتالیا از پیشگامان و از بزرگترین تولید و مصرف کنندگان این محصول می باشند. فوم بتن در سال ۱۳۸۰ با ساخت کارخانه بلوک clc وارد بازار ایران شد و از چند سال بعد در کف سازی و شیب بندی بام در پروژه ها به کار گرفته شد. ولی اسقبال گسترده آن از سال ۱۳۸۷ با آشنایی بیشتر مسکن سازان با این محصول و بوجود آمدن شرکتهای متعدد فوم بتن رونق گرفت و در حال حاضر با توجه به طرح مسکن مهر و تعریف زمان بندی برای پروژه ها استفاده از این محصول نمود و ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

مزایا و ویژگی های فوم بتن

مقاومت فوق العاده فوم بتن در مقابل آتش: مقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده می باشد. به طور مثال قطعه ای از نوع فوم بتن با وزن فضایی ۷۰۰ الی ۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب که حداقل ۸ سانتی متر ضخامت داشته باشد به راحتی تا ۱۲۷۰ درجه سانتیگراد دما را تحمل می کند و اصولا در وزن های پایین غیر قابل احتراق است.

فوم بتن مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب: سبکی وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن با توجه به نوع کاربرد آن به طور کلی به لحاظ اقتصادی مخارج ساختمان را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. در نتیجه استفاده از آن وزن اسکلت و سقف کاهش یافته است و باعث کاهش مخارج فونداسیون و پی ساختمان می گردد که با توجه به خواص فوق، با سبک تر بودن ساختمان نیروی زلزله خسارات کمتری را در صورت وقوع متوجه آن می سازد.

وزن سبک و عامل اقتصادی فوم بتن: نظر به اینکه فوم در بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتیجه شکاف های مویین و درزهای کمتری در سطح ایجاد می شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت.

 

حذف ماهیچه کشی با اجرای فوم بتن: دیگر نیازی به ماهیچه کشی و کروم بندی لوله ها نمی باشد.

فوم بتن بهترین عایق برای تاسیسات: به علت وجود حبابهای ریز، این محصول می تواند عایق لوله هایی که از کف رد شده اند باشد و نیازی به ماهیچه کشی و کروم بندی لوله ها ندارد و آنها را ایزوله می نماید.

جلوگیری از شکستن لوله ها با اجرای فوم بتن: حمل پوکه و رفت و آمد کارگران در طبقات احتمال خسارت به لوله کشی های کف ساختمان را دارد. ولی در فوم بتن چون فوم با پمپ به طبقات ارسال می شود نیاز به هیچگونه رفت و آمد نمی باشد.

سرعت اجرای بالای فوم بتن: دستگاه پرتابل فوم بتن در یک شیفت کادری قادر به اجرای ۵۰ الی ۷۰ متر مکعب کف سازی و شیب بندی هست که این رقم بالغ بر ۶۰۰ متر مربع با ضخامت ۱۰ سانتیمتر در یک شیفت کاری در یک روز می باشد.

از دیگر ویژگی های اصلی فوم بتن می توان به عایق صدا ، گرما و سرما و نیز قابل برش بودن اشاره کرد .

کاربرد های فوم بتن

استفاده در کف سازی و شیب بندیی ساختمان: بهترین مصالح به لحاظ سبکی، محکمی و همچنین اقتصادی برای شیب بندی فوم بتن می باشد و میتوان آنرا بصورت یکپارچه برای انجام عملیات زیرسازی آسفالت یا ایزوگام در مدت زمان کوتاه آماده کرد.

استفاده در کف سازی طبقات و اتاقها: با توجه به خصوصیات فوم بتن می توان بعد از اتمام کار تاسیسات تمامی کف طبقات محوطه و بالکن ساختمان را با آن پوشانید و عملیات بعدی سرامیک و پارکت را روی آن انجام داد .

استفاده از فوم بتن در کف سازی پیاده روها و زیر سازی آسفالت خیابانها: می توان با افزایش چگالی و وزن ۴۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم در مترمکعب و استفاده از افزودنیهای پودر خاک سنگ و ماسه بادی یا سیلیس به فوم بتن از این محصول در کف پیاده روها و زیر سازی آسفالت استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*