رز صحرایی (گل آدنیوم)

پرورش و تکثیر رز صحرایی (گل آدنیوم)

منشور- اگر علاقه به نگهداری گیاهان شگفت انگیز و سحرآمیز دارید رز صحرایی یا گل آدنیوم متناسب با سلیقه شماست. رز صحرایی (Adenium obesum) نوعی ساکولنت با ساقه گوشتی و تنومند با برگهای باریک چرمی درخشان و گلهای قرمز است. گیاه آدنیوم به صورت بوته ای میباشد و مناسب برای کاشت در باغها، داخل خانه و نگهداری در گلدان به خصوص بونسای می باشد. برگهای این گیاه در سرمای زمستان میریزد ولی در صورت نگهداری در شرایط گرم یا درون خانه برگها باقی می مانند. هر بخشی از این گیاه جذابیت خود را دارد که بیشترین جذابیت آن مربوط به ساقه متورم شده آن از سطح خاک است که ظاهری عجیب و سحرآمیز داشته که هرچه گیاه بالغتر می شود این قسمت متورم تر و زیباتر می شود. گلهای زیبای آن در انتهای برگهای باریک و سبز به زیبایی آن می افزاید. بهرحال یک مورد مهم در نگهداری رز صحرایی باید در نظر داشت اینست که شیره این گیاه سمی بوده و نباید در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرد. چنانچه هنگام جابجایی این گیاه شیره آن روی دستتان ریخت سریع شستشو دهید.

انواع رز صحرایی
گیاه آدنیوم متعلق به خانواده خرزهره (Apocynaceae) است که بومی آفریقا، خاورمیانه و ماداگاسکار می باشد. رز صحرایی (آدنیوم اویسیوم) تنها گونه متعارف و شناخته شده این گیاه است که اکنون با اصلاحات روی آن گلهای زیبا به رنگهای مختلف از جمله نارنجی، سفید و معمولا قرمز مشاهده می شود. فصل شکوفایی گلها از اواخر زمستان تا اواسط بهار میباشد. گلها عقیم می باشند و به تنهایی قادر به بذرافشانی کردن نمی باشند و باید به وسیله حشرات یا دستی گرده افشانی شوند تا بذر دهند.

شرایط نگهداری رز صحرایی
نور: نور کامل خورشید و در صورتی که در خانه است جلوی پنجره سمت آفتاب قرار گیرد
حرارت: حداقل درجه حرارت نگهداری این گیاه ۱۰ درجه سانتیگراد است چنانچه در زمستان دما را ۱۶ درجه یا بیشتر داشته باشید برگها نمی ریزند
خاک: خاک زهکشی شده متناسب برای ساکولنت ها با pH حدود ۶
کوددهی: بهار و تابستان کود دهید و سعی کنید از کود مایع با رعایت موارد مصرف آن استفاده کنید
هرس: با چیدن جوانه های انتهایی می توان گیاه را چند شاخه کرد تا گلدهی آن افزایش یابد

تکثیر گیاه رز صحرایی
تکثیر رز صحرایی بیشتر با بذر صورت می گیرد پس چنانچه گیاه غلاف بذر تولید نمود می توانید بذرها را بلافاصله از غلاف رسیده شده بردارید و بکارید تا شانس باروری را افزایش دهید. بذر تازه برای تکثیر خیلی بهتر است ولی اگر گیاه بالغ ندارید باید بذر آن را بخرید و بهتر است قبل از کاشت بذر را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در آب ولرم قرار دهید سپس در خاکی نرم با رطوبت متوسط به عمق ۰.۵ سانتیمتر قرار دهید. محیط بهتر است روشن ولی بدور از نور مستقیم آفتاب باشد، بسیاری از باغبانها از یک اتاق گرم با دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد استفاده می کنند و تحت این شرایط بذرها زودتر جوانه می زنند و پس از یکماه آماده انتقال به گلدان می شوند.

همچنین رز صحرایی می تواند از قلمه زدن شاخه ها و ریشه و حتی خوابانیدن هوایی شاخه نیز تکثیر شود اما خصوصیات فیزیکی و ظاهر زیبای خود را از دست می دهند که اصلا توصیه نمی شود.

تعویض گلدان رز صحرایی
تعویض گلدان بخصوص در فصول گرم سال حتما لازم است. برای تعویض گلدان در تمامی ساکولنت ها ابتدا مطمئن شوید که خاک خشک است سپس به آرامی و به تدریج گیاه را از گلدان در آورید و خاک قدیمی محصور شده دور ریشه را از اطراف ریشه به دقت بریزید و ریشه های مرده و پوسیده را اصلاح کنید. گیاه را درون گلدان جدید گذاشته و با خاک گلدان را پر کنید. گیاه را به مدت یک هفته خشک نگهدارید سپس کمی آبیاری کنید تا ریسک پژمردگی ریشه را کاهش دهید.

نکاتی جهت نگهداری رز صحرایی
در مجموع رز صحرایی مراقبت چندانی نمی خواهد و مناسب نگهداری در آپارتمان و کسانی است که وقت رسیدگی به گیاهان را ندارند ولی با اینحال تا حد امکان در معرض نور خورشید و محیط گرم باشد. مشابه تمام ساکولنت ها آبیاری زیادی نمی خواهند و بستر خیس را نمی پسندند پس در آبیاری دقت داشته باشید که رطوبت خاک حفظ شود و آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ساقه و ریشه خواهد شد. همچنین خاک آن خاکی باشد که برای ساکولنت ها و کاکتوس ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*