پرورش و نگهداری ماهی گوپی

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

منشور- ماهی گوپی “Poecilia reticulata” یکی از گونه های ماهی های آب شیرین و از محبوب ترین ماهی های آکواریومی است. آنها رنگارنگ، پر جنب و جوش، بسیار سرگرم کننده و سازگار با شرایط مختلف هستند.
ماهیان گوپی از نظر شکل بسیار متفاوت هستند و حتی در یک گونه خاص نمی توان دو قطعه مشابه پیدا کرد. ماهی گوپی ماده دارای رنگ خاکستری تیره است، حال آنکه گوپی نر بسیار خوشرنگ و با طرحهای متنوع است و باله های بزرگی دارد. گونه های مختلفی از ماهی گوپی وجود دارد که شما می توانید با تکثیر انواع جدیدی از آن به دست آورید. در شکل زیر انواع گونه های مختلف نر را ملاحظه نمایید.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

با این حال، چیزی که بیشتر باعث محبوبیت این ماهی شده اینست که نگهداری آنها بسیار ساده تر از بسیاری از گونه های دیگر است.

در اینجا برخی از عوامل کلیدی مراقبت از گوپی های شما بیان خواهد شد:

حجم آکواریوم مناسب برای گوپی
گوپی ماهی بسیار کوچک است بطوریکه در یک محیط زیستی کوچک می تواند زندگی کند بنابراین بطور معمول و در صورت نبود فضای کافی نیازی به آکواریم بزرگ ندارد. از نظر اندازه این ماهی اندازه های مختلفی بین ۶-۴ سانتیمتر است.

با این حال، آنها نیاز به یک مقدار مناسب از فضا دارند و برای به رشد آنها آکواریم خود را به اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید. می توانید از قاعده کلی یک گالن آب برای یک اینچ از ماهی جهت برآورد حجم آب استفاده کنید.

بنابراین ابتدا باید با ۴ گالن آب شروع کنید و برای هر گوپی اضافی،  یک گالن آب اضافه کنید. می توان گفت به ازای هر گوپی یگ گالن آب لازم است.

برای مثال:

۴ گالن آب برای ۳ گوپی
۶ گالن آب برای ۶ گوپی
۹ گالن آب برای ۹ گوپی و غیره.

بهترین نسبت نر به ماده
دو راه برای نگه داشتن گوپی در آکواریوم وجود دارد.

اگر به فکر تکثیر ماهی گوپی نیستید و صرفا برای سرگرمی خود در آکواریوم دارید پس تمام گوپی ها را نر انتخاب کنید چون نرها رنگارنگ تر از ماده ها هستند و در زیبایی آکواریوم تاثیر دارند.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

در مقابل، اگر شما مایل به نگه داشتن هر دو جنس از گوپی هستید، باید بدانید که از چه نسبت نر به ماده استفاده کنید.
کارشناسان توصیه می کنند برای گوپی حداقل از نسبت ۱:۲ نر به ماده استفاده شود.

مثلا:
۱ نر و ۲ یا بیشتر از ماده
۲ نر و ۴ یا بیشتر ماده
۳ نر و ۶ یا بیشتر ماده و غیره.

زمانی که ماده ها و نرها با هم باشند عمل لقاح را انجام می دهند. نرها هنگام مواجه شدن با ماده به وسیله بازکردن باله هایشان و پیچ دادن به بدنشان نمایش یک اظهار علاقه را انجام خواهند داد. گوپی ها زنده زا هستند.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

نوزادها بعد از این که متولد شدند باید فوراً از والدینشان دور شوند در حقیقت نوزادگوپی در محلهای مناسب و خوبی پنهان می شود . نوزاد گوپی غذای لذیذی برای اغلب ماهیها می باشد. گوپی های ماده لاغردر حدود سه ماهگی بالغ می شوند و نرها زودتر بالغ می گردند.

دوره دوباره بارور شدن برای ماده ۴ هفته طول می کشد، آنها مولدهای خوبی هستند بنابراین اگر شما فقط در آکواریوم ماهی گوپی دارید، آنها می توانند بارها تکثیر یابند.

آنها ماهی های اجتماعی هستند، بهتر است که در آکواریوم بیش از ۵ گوپی داشته باشیم. قابل ذکر است که گوپی ها، ماهیهای دیگر را در آکواریوم اذیت می کنند چون آنها اغلب بقیه ماهیهای اطرافشان را دائماً دنبال می کنند. اما آنها آسیبی به ماهیهای دیگر نمی رسانند.

دمای آب
گوپی به سرسختی و توانایی زیادش برای سازگاری با محیط های مختلف شناخته شده است، اما اگر شما واقعا می خواهید گوپی های شما احساس راحتی کنند، برخی از توصیه های کلی برای ساخت آکواریوم و تامین بهترین مکان برای نیازهای دقیق آنها وجود دارد.

ساده ترین راه برای انجام این کار تقلید از زیستگاه طبیعی آنها در آب های رودخانه آمازون و یا رودخانه ها و دریاچه ها در سراسر جنوب امریکا است. درجه حرارت آب ایده آل برای گوپی در هر نقطه بین ۲۴⁰-۲۳⁰ است. چیزی که مهم است ثبات دماست. نوسانات دمایی زیاد ممکن است سلامت گوپی را به خطر بیاندازد.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

پارامترهای آب و تعویض آب
سختی آب و pH هر دو بسیار مهم است. سطح pH را از ۱ تا ۱۴، مقدار PH بین ۱ و ۷ اسیدی در نظر گرفته و pH=7 بدان معناست که آب خنثی است؛ بالاتر از ۷ نشانگر آب عمومی (قلیایی) است.

سطح pH ایده آل برای یک گوپی محدوده ۶.۸-۷.۸، در زیستگاه طبیعی خود است. سختی آب ایده آل برای گوپی DGH 8/12 است. ارتباط سختی و PH آب بسیار مهم است. معمولا، سختی آب بالاتر سطح pH بالاتر دارد.

برای تعویض آب یک قاعده کلی برای اکثر گونه ها است که توصیه میکند نیمی از آب آکواریوم را در هر هفته تعوبض کنید بنابراین همیشه تازه و تمیز باقی می ماند.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

تغذیه گوپی
شاید مهم ترین چیز در نگه داشتن گوپی تغذیه باشد. ماهی گوپی را می توان با انواع غذاها تغذیه کرد.
ماهی گوپی از غذاهایی که تنوع زیادی دارند تغذیه می کند نظیر (غذاهای پودری، جلبک اسپرولینی، کاهو، اسفناج، غذاهای خشک فریز شده).

آنها تقریباً همه چیز می خورند. گوپی ها معده کوچکی دارند وبا یک بارتغذیه سیر می شوند. طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، لارو یا کرمی که به اندازه جثه خودش است را می خورد برای بیننده خیلی جالب است اگر چه آن لارو اغلب ممکن است بزرگ تر از بچه گوپی ها باشد. آنها دوست دارند ماکارونی بخورند و بهترین غذادهی برای آنها ۳ وعده در روز است.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*