چطور به کودک آموزش دهیم که بیشتر بخوابد

چطور به کودک آموزش دهیم که بیشتر بخوابد

بعضی از کودکان براحتی به خواب می روند ولی عادت دارند قبل از ساعت مقرر از خواب برخیزند. راه حل های زیر می توانند به چنین کودکانی بیاموزند چطور تا رسیدن ساعت مناسب برای بیدار شدن مجددا به خواب روند:

قاطع باشید
هنگامی که کودک زود از خواب برمیخیزد با قاطعیت از او بخواهید که دوباره بخوابد و یا اینکه تا هنگامی که به سراغش نرفته اید در رختخواب بماند. در مورد بعضی از کودکان همین کافی است؛ البته به شرط آنکه کودک حس کند شما واقعا این حرف را جدی میزنید.

انتظار معجزه نداشته باشید
بیشترین چیزی که می توانید انتظار داشته باشید افزایش تدریجی زمان خوابیدن است. اگر کودک نوپای شما ساعت ۶ صبح از خواب برمیخیزد از او انتظار نداشته باشید که روز بعد ساعت ۸ صبح از خواب برخیزد. اگر فردای آن روز ساعت شش و پانزده دقیقه و روز بعد ساعت شش و سی دقیقه از خواب برخیزد پیشرفت زیادی کرده است. سعی کنید در این مورد به تدریج به حالت ایده آل برسید.

به کودک اطمینان خاطر بدهید
بعضی از کودکان نگران این هستند که مبادا بیش از حد بخوابند. آنها را مطمئن کنید که در صورت لزوم آنها را از خواب بیدار خواهید کرد و یا اینکه بالای سر آنها ساعت زنگ دار بگذارید.

قانون «پنج دقیقه صبر کن» را اجرا کنید
احتمالا شما نیاز دارید که به جای کودک خودتان را تقویت کنید. هنگامی که صدای گریه و یا حرکت کردن کودک را شنیدید سریعا سراغ او نروید. ابتدا پنج دقیقه صبر کنید و سپس به اتاق بروید مگر مواقعی که فکر می کنید کودک واقعا مشکلی دارد. بعد از چند روز می بینید که کودک بلافاصله یا کمی بعد دوباره به خواب می رود. اگر هنوز از خواب برمیخیزد دوباره این قانون را بکار ببرید.

به کودک پاداش دهید
در مورد کودکی که حرفها را بخوبی میفهمد میتوانید از پاداش دادن استفاده کنید. این روش معمولا در مورد کودکان بالای سه سال بخوبی موثر واقع می شود. برای کودک یک اسباب سازی می دهید، اطمینان حاصل کنید که اگر بدون حضور شما با آن بازی کند خطری او را تهدید نمیکند. کودکان را با اسباب بازی هایی که براحتی از یکدیگر جدا می شوند و به صورت اجزا کوچک قابل بلع در می آیند تنها نگذارید. همچنین در مورد اسباب بازی هایی که سیم دارند احتیاط کنید.

از روش تمرین مثبت استفاده کنید
این روش به کودک شما امکان می دهد که مهارتهایی را فرا گیرد و در هنگام لزوم از آنها استفاده کند. بسیاری از کودکان نمی دانند وقتی  از خواب برخاستند چطور دوباره به خواب بروند. هنگام روز کنار کودک خود دراز بکشید و با او در مورد اینکه چطور به خواب برود صحبت کنید. از او بخواهید چشمانش را ببندد؛ سپس با صدایی ملایم و آرام بخش داستانی را با این مضمون تعریف کنید که چطور موجهای ساحل به دنبال همدیگر می آیند تا کنار ساحل بازی کنند و سپس مجددا به خانه بر میگردند. در هنگام خواب به او یادآوری کنید که چطور به آرامی دراز بکشد چشم هایش را ببندد و به موجهایی که داستانش را تعریف کرده اید فکر کند. به کودکان بزرگتر یاد دهید که چطور در ذهن خود «گوسفند بشمارند» و یا صحنه های آرام بخشی را مانند آنچه شما برایشان تعریف کرده اید پیش خودشان مجسم کنند.

از روشهای کسب آرامش استفاده کنید
به کودکان پنج ساله یا بزرگتر روشهای کسب آرامش را یاد دهید. از روش تمرین مثبت استفاده کنید و از کودک بخواهید که روی این روشها تمرین کند تا بداند هنگامی که بسیار زود از خواب برخاست چه باید بکند.

برگرفته از کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم – ترجمه شاهین خزعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*