کنترل و عیب یابی آلترناتور خودرو

کنترل و عیب یابی آلترناتور خودرو

منشور آلترناتورها جایگزین دینام ها به عنوان ژنراتور در خودروهای مدرن شده اند که عمر بیشتری نسبت به دینام دارند و کمتر خراب می شوند. هرگونه اتصال کوتاه، قطعی یا اتصال اشتباه منجر به آسیب جدی به قسمتهای الکتریکی خودرو خواهد شد پس هیچگاه اتصالات را هنگامی که خودرو روشن است قطع و وصل نکنید. کنترل و بازرسی خروجی آلترناتور توسط ولت متر توسط اشخاص فنی باید انجام شود.

کنترل کشش تسمه
کنترل کشش تسمه توسط فشار دادن یا کشیدن تسمه از قسمت وسط آن انجام میشود. اندازه بازی تسمه باید با خط کش اندازه گیری شود و در اکثر خودروها نباید بیشتر از ۱۳ میلیمتر باشد. در غیر اینصورت با پیچ تنظیم موجود در آلترناتور تسمه را تنظیم کنید.

کنترل خروجی آلترناتور
کنترل کنید که تمامی اتصالات درست هستند. موتور را روشن کنید و ولت متر را به ترمینال های باطری خودرو وصل کنید سپس گاز دهید. چنانچه همزمان با گاز دادن ولتاژ بالا نرفت (یا لامپ آزمایش پر نورتر نشد) خروجی آلترناتور ضعیف یا خراب است.
موتور را خاموش کنید و کشش تسمه را کنترل کنید و کابلهای اتصال شده به آلترناتور را بازرسی کنید تا قطع یا آسیب ندیده باشد. اگر این بازرسی ها چیزی را نشان نداد کابل اتصال قطب منفی باطری را در آورید و اتصالات آلترناتور را با ولت متر کنترل کنید. یک کابل ضخیم که از آلترناتور به سیم پیچ استارت خودرو می رود و کابل یا کابلهای نازک دیگر وجود دارند.

کابل نازکتر را جدا کنید اگر آلترناتور دارای رگلاتور ولتاژ بیرونی است، اتصالات دیگری به آن وجود دارد و هرگز این اتصالات را باز نکنید. کابل اتصال بدنه باطری را وصل کنید و موتور را روشن کنید. هر یک از خروجی های آلترناتور را با ولت متر کنترل کنید. اگر ترمینال با حرف E، N یا D مشخص شده باشد تست نکنید چون این ترمینال ها اتصال بدنه هستند و باید تمامی ترمینال های مثبت کنترل شوند. چنانچه از سالم بودن کابل ها اطمینان دارید ولی در سیستم شارژ عیب وجود دارد پس به احتمال زیاد رگلاتور ولتاژ معیوب است و باید حتما قبل از اینکه اتصالات را می خواهید مجددا وصل کنید کابل اتصال بدنه باطری را در آورید و در آخر قبل از روشن موتور از درست بودن تمامی اتصالات اطمینان حاصل کنید.

کنترل خروجی آلترناتور لوکاس (Lucas)
سوکت ۳ پین ترمینال بدنه ندارد. موتور را روشن کنید و یکی یکی ۳ ترمینال را با ولت متر کنترل کنید. هر کدام باید ولتاژ داشته باشند در غیر اینصورت آلترناتور معیوب است و نمی تواند باطری را شارژ کند.
ترمینال های دارای درپوش پلاستیکی
ترمینال های برخی از آلترناتورها توسط درپوش پلاستیکی محافظت شده اند. برای آزمایش درپوش ترمینال را در بیاورید و مهره ترمینال را باز کنید.

سایر آلترناتورها
کارخانه های سازنده آلترناتور و هر کدام سیستم ترمینال های خروجی خاص خود را دارند. آلترناتورهای هیتاچی (Hitachi) در اکثر خودروهای ژاپنی و اروپایی نصب می شود. اتصالات ترمینالهای کوچک توسط سوکت ۲ پین است و یک ترمینال بزرگ است.
آلترناتور ای سی دلکو (AC Delco) در خودروهای جنرال موتورز نصب شده است. این آلترناتور دو ترمینال دارد که یکی بزرگتر از دیگری است.
آلترناتور میتسوبیشی (Mitsubishi) در برخی از خودروهای ژاپنی و اروپانی نصب شده است.

منبع: howacarworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*