گلهایی که در پاییز گل میدهند

گل جعفری
گیاهی یکساله یا چند ساله‌است، این گل دارای ۵۶ گونه و از خانوادهٔ گل آفتابگردان بوده و بومی امریکای شمالی و جنوبی است. گل جعفری محل‌های گرم و آفتابی را دوست داشته و بذر آن‌ها را از نیمه اسفند تا آخر فرودین در خزانه می کارند.گونه‌هایی از آن که در باغ‌ها و باغچه‌ها کاشته می‌شوند شامل:

گل جعفری

جعفری افریقایی (به انگلیسی: Tagetes erecta)‏ که گل‌های بزرگ به رنگ نارنجی یا زرد دارد.

گل جعفری
قرنفل هند (به انگلیسی: Tagetes patula)‏ که گل‌های زرد مایل به قهوه‌ای تا قرمز دارد.

گل جعفری

ترخون زمستانی (به انگلیسی: Tagetes lucida)‏ ساقه‌های بلند بی شاخ و برگ داشته و دارای گلهای زرد طلایی کوچکی می‌باشد.

گل جعفری بسیار مناسب برای مرزبندی و جدا کردن فضاها در باغ میباشد ،ارتفاع این گل بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر میباشد و یک تا دو سال برای رسیدن به ارتفاع نهائی زمان لازم است . در زیستگاه بومی خود که ارتفاعات مرکزی مکزیک می باشد فصل شکوفایی از ماه تیر می باشد تا زمانی که سرما بسیار شدید شود. گلها به رنگ های زرد ، نارنجی ، قرمز یا به صورت دو رنگ میباشند.گلها همزمان هم نر هستند هم ماده و گرده افشانی توسط سوسکها ، مگس ها و حشرات دیگر انجام می شود.

در گرمای تابستان گلدهی کاهش پیدا می کند اما وقتی هوا خنک تر شود ، گیاه دوباره گلدهی را از سر می گیرد.
گل جعفری برای رشد نیاز به خاک رسی یا لومی مرطوب که خوب زهکشی شده باشد دارد و به آفتاب کامل نیاز دارد و تا دمای -۳ درجه را تحمل می کند.

گل اشرفی
گل اشرفی گونه ای از جنس Coreopsis در خانواده آستراسه ASTERACEES میباشد که در دسته بندی قدیم جزء خانواده مرکبه یا کمپوزه COMPOSEES محسوب میشد . این گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و بواسطه طول مدت گلریزان آن در بین همه گلهای یکساله که در گلکاری ها میکارند بیشتر مورد توجه قرار دارد .

گل اشرفی

اشرفی گیاهی است بادوام، رنگارنگ و با رشد سریع. ساقه‌های نازک و برگ‌های سبز و باریک و گل‌های مروارید مانند تکی یا دوتایی به پهنای ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر دارند. این گل‌ها ممکن است که تماماً زرد یا نارنجی باشند. این گیاهان می‌توانند از اواسط تابستان تا یخبندان گل بدهند.

اشرفی از بذوری که اوایل تا اواسط بهار مستقیما در خاک باغ کاشته شده به‌ سرعت می‌روید. همین‌طور می‌توانید حدود ۶ هفته قبل از آخرین زمان یخبندان در فضای بسته دانه آن ‌را در عمق ۳ میلی‌متری بکارید. این گیاهان را حول و حوش زمان آخرین یخبندان بیرون ببرید. نشاها یا جوانه‌های باریک را در فاصله ۲۰ سانتی‌متر از همدیگر قراردهید. در خاک اطراف گیاهان جوان رقم های بلند قیم قراردهید تا از ساقه‌ها در حین رشد محافظت و به آنها کمک کنند.

گل آهار
گل آهار از جنس Zinnia و گلستارگان(Asteraceae) بومی صحرای گیاهان وحشی در مکزیک بوده و این گونه(الگانس) معروف تر و شناخته شده تر از سایرین میباشد. رنگ گل آن بسیار گسترده از رنگ سفید ، کرم ، زرد ، سبز ، پرتقالی ،صورتی ، قرمز ، برنزی ، نارنجی ، خرمایی ، بنفش ، ارغوانی و یاسی است و بعضی از آنها راه راه و خالدار میباشند.

گل آهار

فصل گل دادن از خرداد تا فصل سرما ادامه خواهد داشت. گل آهار به کود خاصی نیاز ندارد و در یک خاک خوب باغچه نیز رشد می کند.

گل آهار به صورت یک ساله کاشته می شود. بذر آنرا در اردیبهشت ماه در خزانه می‌کارند و در تیر ماه آنرا نشا کار می‌کنند. این گل از گیاهانی است که بذر آن مستقیماً در محل اصلی یعنی حاشیه‌های گل‌کاری کاشته می‌شود و رشد آن بسیار زیاد است.

 علف‌­های Joe Pye
اگر علاقه‌مند به گیاهان بومی آمریکایی هستید، این گیاه می­‌تواند گزینه­‌ی خوبی برای شما باشد. این گیاه دسته‌هایی از گل­‌های جذاب و خوشبوی ارغوانی رنگ تولید می­‌کند. سر­دانه‌­های این گیاه در زمستان هم به‌خوبی دوام می­‌آورند.

آفتابگردان مکزیکی
از نیمه تابستان تا پاییز، گل هایی با رنگ های گرم و پرانرژی بر ساقه های گیاه آفتابگردان مکزیکی جلوه گری می کنند و پروانه ها را به خود می خوانند. این گل می تواند در گلدان نیز میهمانِ گرامی خانه شود و شورِ زندگی بخشِ آفتاب تابستانی را در فضای خانه بگستراند. و چنان که از نامش پیداست بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است.

آفتابگردان مکزیکی

به آسانی با کاشت بذر در اوایل بهار در محل کاشت تکثیر می شود. گاهی بذرها در اواخر تابستان ریخته و جوانه می زنند و گیاهان جدید قبل از سرما به گل می نشینند.

گل جاوید
گل جاوید (کاغذی) گیاهی چند ساله و گاهی یکساله و بسیار زیبا میباشد از خانواده Asteraceae که بومی استرالیا بوده ولی امروزه دراکثر کشورها دیده میشود. این گل قابلیت کاشت آسان در فضاهای آپارتمانی دارد .

گلها در این گیاه از همان ابتدای بازشدن غنچه خشک هستند و اگر در هر مرحله رشد تا قبل از باز شدن کامل و نمایان شدن مرکز زردرنگ آن، چیده شوند و به حالت وارونه در مکانی تاریک، آویزان شوند به همان حالت خشک می شوند و حالت طبیعی خود را حفظ می کنند از این رو به این گل ever lasting flower یا همان گل جاودان می گویند.

گل جاوید

جهت تکثیر بذر، آن را می توان در بهمن ماه در گلخانه در جعبه نشا یا زیر شاسی کاشت و نشاهای حاصله را در اواخر فروردین به بستر اصلی انتقال داد.
اگر بذر در اواخر بهار در هوای آزاد در باغچه کاشته شود و پاییز آن را به گلدان انتقال دهیم از اوایل زمستان بوته ها به گل می نشینند و تا عید گلریزان آن ادامه خواهد یافت.

گل تاج خروس
گیاه گلدانی یکساله که دارای برگ های سرنیزه ای شکل است. گل های آن به رنگ های قرمز، نارنجی و صورتی و حتی زرد در تابستان و اوایل پاییز ظاهر می شوند.

گل تاج خروس

این گیاه دائمی و نسبتاً سریع‌الرشد است و به صورت یکساله کاشت و استفاده می‌شود.
ازدیاد آن از طریق کاشت بذر در بهار امکان پذیر است.

زعفران زینتی
زعفران زینتی گیاهی با گل های زیبا و فنجانی شکل رنگارنگ و برگ هایی نیزه مانند و باریک می باشد که حدود ۹۰ گونه از آن ها شناسایی شده است . گلایل و زنبق نیز با زعفران زینتی در یک خانواده قرار دارند .

رنگ گل ها ی این گیاه در گونه های مختلف متفاوت اند ، به طور کلی گل های آن به رنگ بنفش ، سفید ، راه راه ، آبی ، زرد ، با رگه های تیره و گاهی روشن میباشند. گل های این گیاهان در طول روز باز و با غروب آفتاب و در طی شب بسته هستند .

زعفران زینتی

برخی از آنها برای ظهور گل در پاییز و زمستان و برخی دیگر برای بهار ، کشت داده میشوند . این گیاه بومی کوه های آلپ ، غرب چین ، شمال افریقا و خاورمیانه میباشد و برای اولین بار در مدیترانه مستند شده است. این گیاه  را میتوان در باغچه و یا گلدان کاشت و زیبایی گل هایش استفاده کرد .

زعفران زینتی هم مانند گلایل دارای پیاز است . پیاز های آن کوچک هستند و زمان کاشت آن ها برای زعفران های زینتی بهار گل در مهر ماه و برای گونه های پاییز گل آن شهریور است . (اگر در زمان مناسب کاشته نشوند شاهد گل هایشان نخواهیم بود) .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*